Svake četiri godine, količina Bitcoina koja se dodjeljuje rudarima drastično se smanji na pola, što je poznato kao prepolovljenje (halving) Bitcoina. Ovaj događaj ima ključnu ulogu u ekonomiji Bitcoina, jer utječe na ponudu i može imati dugoročne posljedice na njegovu cijenu. Početna teorija iza Bitcoina, stvorena od strane njegovog misterioznog izumitelja Satoshija Nakamota, temelji se na ideji da oskudica stvara vrijednost. U ovom kontekstu, Bitcoin je dizajniran da bude digitalno ograničen resurs, s krajnjim limitom od 21 milion kovanica koje će ikada biti stvorene.
Upravo suprotno od kako funkcioniraju fiat valute poput američkog dolara, koje su historijski bile vezane za zlatni standard, ali su s vremenom prešle na fleksibilnije monetarne politike koje dozvoljavaju štampanje novca prema potrebi. Satoshi je ovu tendenciju fiat valuta da se devalviraju smatrao problematičnom, i kao rješenje, ugradio je u Bitcoin protokol ograničenje koje sprječava stvaranje novih Bitcoina iznad predviđenog limita.
Halving ne samo da smanjuje stopu kojom se novi Bitcoinovi uvode u ekosistem, već također ima značajne implikacije na rudare, koji su ključni za održavanje i sigurnost Bitcoin mreže. Dok se nagrade za rudarenje smanjuju, to može potencijalno uticati na njihovu motivaciju da nastave s rudarenjem, što dovodi do zabrinutosti o sigurnosti mreže. Međutim, kako se posljednji Bitcoin očekuje da će biti rudaren 2140. godine, predviđa se da će rudari u budućnosti primati kompenzaciju kroz transakcijske naknade umjesto blok nagrada.
Prepolovljenje Bitcoina je ključni događaj koji osigurava da Bitcoin ostane deflacionarna valuta, za razliku od inflacionih fiat valuta. Kroz ugradnju ovog mehanizma u sam protokol, Bitcoin nastoji biti digitalno zlato, oskudan resurs koji može služiti kao sigurno utočište vrijednosti u digitalnom dobu.
Za ilustraciju ovog koncepta, zamislimo digitalnu umjetničku sliku koja prikazuje dva svijeta: jedan preplavljen fiat valutama koje gube na vrijednosti, i drugi u kojem Bitcoin, kao digitalno zlato, sjaji usred svoje oskudnosti i stabilnosti. Dizajn bi bio stilizovan, s kontrastom između haotične prirode inflacije i mirne sigurnosti deflacije.