Mnoge države donose regulacije i odobravaju upotrebu kriptovaluta, već se mogu upotrebljavati u maloprodaji. Nedavno je i u Hrvatskoj za nekoliko bitcoina prodan prvi automobil. Sve to pokazuje da su kriptovalute tu i da neće samo tako nestati, i upravo ih zbog toga mnogi sada žele posjedovati i sve više se priča o kriptovalutama u svim poslovnim segmentima.
Kriptovalute su po prirodi visokorizičan instrument ulaganja kojima je volatilnost, odnosno pad i rast, svakodnevna pojava. Objektivno gledajući, glavni je razlog tome njihova mnogo manja kapitalizacija u usporedbi s ostalim instrumentima na tržištu kapitala poput dionica ili zlata te činjenica da tržište kriptovaluta nije regulirano onako kako je regulirano tržište kapitala.
Upravo zbog nereguliranosti tržišta veliki igrači, kojih nema mnogo, mogu prodati velike količine kriptovaluta i izazvati lavinu prodaje i strm pad cijene, no to im, čini se, zasad nije u interesu.
Iz tvrtke Fima objašnjavaju da takve prodaje mogu podnijeti kriptovalute s većom kapitalizacijom i duljom prisutnošću na tržištu, a zbog pada cijena i posljedično manje zainteresiranih investitora nove kriptovalute povlače se s tržišta. Vrlo je važno naglasiti i da je uzrok nestajanja velikog broja kriptovaluta u neadekvatno razrađenim poslovnim ciljevima i nedostatnim poslovnim modelima. Ipak, bez obzira na velik rizik mnogi uskaču u vlak zvan kriptovalute i pokušavaju ih se domoći na različite načine.
Načini zarade na kriptovalutama
Trgovanje Najlakši je i najčešći način ostvarenja zarade na kriptovalutama za prosječnoga građanina trgovanje njima, dakle kupiti ih po nižoj cijeni i prodati po višoj, no evo još nekoliko načina na koje se mogu nabaviti:
Ulaganje u ICO (initial coin ofering– početna ponuda za valutu) Ulaganje u nove kriptovalute koje pokušavaju ući na tržište prije nego što se mogu razmijeniti na popularnim burzama. Tada se obično nude niža cijena i dodatni besplatni novčići za rani ulazak u projekt i preuzimanje rizika. Vaš je posao istražiti i odlučiti u koje je dobro investirati.
Opcija saving/stacking Neke kriptovalute možete držati ‘zaključane’ u novčanicima (wallets) ili na burzama. Čuvajući ih ondje neko vrijeme, ostvarujete pasivan prinos.
defi yieldfarming Projekti decentraliziranog financiranja (DeFi) dolaze sa sustavom nagrađivanja koji nalikuje na tržište obveznica. Metoda je dobivanja nagrada zaključavanjem kriptovaluta. Kad zaključavate svoja sredstva i dodjeljujete likvidnost DeFi tokenu, dobit ćete nagrade i kamate. Ovisno o projektu, osim prinosa možete dobiti dodatne tokene.
airdrops Kad se uvede nova valuta ili pusti nova serija valuta kako bi se dobio zamah i interes, mnoge tvrtke isprobavaju Airdrops. To je slučaj u kojem tim za razvoj kriptovaluta svoj novčić zajednici distribuira besplatno ili u zamjenu za male zadatke poput preuzimanja njegova softvera, matičnog novčanika ili registracije za ICO (initial coin ofering).
gaming Sve što trebate jest igrati igre na pametnom telefonu, bit ćete nagrađeni kriptovalutom.
microtask Neke mrežne stranice omogućuju korisnicima isplatu nagrade u kriptovalutama za izvršavanje nekih zadataka, primjerice pisanje članaka i uređivanje sadržaja.
Morgan Stanley Becomes First Major Bank to Approve Bitcoin ETFs for Qualified Clients
Morgan Stanley, a leading Wall Street bank, has taken a groundbreaking step by approving Bitcoin ETFs for its clients. This decision represents a significant milestone for integrating digital assets like…
Lansiranje Ethereum ETF-ova i Njihov Uticaj na Kripto Tržište
Uvod Ethereum ETF-ovi su nedavno lansirani, označavajući značajnu prekretnicu na tržištu kriptovaluta. Iako se očekuje da će ovaj razvoj donijeti veću pažnju mainstream investitora prema Ethereumu, analitičari sugeriraju da uticaj…